Europejski Rejestr firm i przedsiębiorstw Spis podmiotów gospodarczych na terenie Unii Europejskiej.

X

Wybierz miejsce wyszukiwania na mapie:

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Brzeg

Ochrona lasu jest obowiązkiem nas wszystkich

 

Ochrona lasu jest bardzo ważną  częścią gospodarki leśnej. W dzisiejszych czasach lasy podlegają ogromnej presji szeroko pojętych  zmian (zanieczyszczenie powietrza, wody, zmiany klimatu, negatywna działaloność człowieka) . Aby  przyszłe pokolenia mogły korzystać z bogactw lasów ich ochrona powinna być prowadzona przez leśników przy współpracy lokalnego społeczeństwo. Nawet małe czynności np. nie wjeżdzanie samochodem do lasu przyczyniają sie do tego, że nasze lasy są zdrowsze, bezpieczniejsze dla bytujących tam organizmów.

 

 

 

 

Szlaki turystyczne, ścieżki edukacyjne oraz nasza działalność w tej dziedzinie

                 W celu sprostania ciągłemu wzrostowi ruchu turystycznego pieszego, rowerowego i samochodowego na terenie nadleśnictwa zostało wyznaczonych szereg szlaków turystycznych, trasy rowerowe oraz przy głównych drogach publicznych miejsca postoju i wypoczynku dla turystów zmotoryzowanych. Przez tereny Nadleśnictwa biegną trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i niebieski.

Żółty szlak turystyczny /13,7 km/ rozpoczyna się w Brzegu i biegnie przez Kościerzyce, Piastowice, Lubszę, rezerwat przyrody "Lubsza" do Rogalic w którym znajduje zabytkowy park wiejski.

Zielony szlak turystyczny 40,0 km/ biegnący poprzez tereny dwóch obrębów leśnych tworzy pętlę zaczynającą się w Brzegu i biegnie przez Błota, Barucice, Rogalice, Tarnowiec, Nowy Świat, Kurznie, Karłowice, Stare Kolnie, Stobrawę i Kościerzyce do Brzegu.

Niebieski szlak turystyczny /42,7 km/ zabytków polichromii tworzący pętlę na południe od Brzegu zaczyna się w Brzegu i biegnie przez Pawłów, Kruszynę, Strzelniki, Olszankę, Krzyżowice, Obórki, Przylesie, rezerwat przyrody "Przylesie", Bierzów, Łukowice Brzeskie, Małujowice, Zielęcice, Brzezina do Brzegu.

Dla turystów uprawiających jazdę rowerową została wyznaczona w porozumieniu z nadleśnictwem trasa rowerowa tworząca pętlę biegnącą poprzez tereny dwóch obrębów leśnych. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe są w terenie trwale oznaczone.

Dodatkowo została wyznaczona trasa edukacyjna z tablicami informacyjnymi, tworząca pętlę od miejscowości Rogalice, poprzez kompleks leśny w okolicach rezerwatu przyrody "Lubsza" i powrót do Rogalic o długości 7 km oraz druga trasa biegnąca wokół rezerwatu "Lubsza" o dł. 2,3 km.

 

Opis ścieżek trasy edukacyjnyej:

I etap przeznaczony do zwiedzania pieszo prowadzi wzdłuż żółtego szlaku turystycznego od wejścia do Rezerwatu przyrody Lubsza linią oddziałową dzielącą ten rezerwat, okrążając liniami oddziałowymi oddziały 254 i 253 do parkingu w oddz. 253 d, przy szosie Lubsza – Mąkoszyce. Trasa ma długość 2300 m a czas zwiedzania wynosi 2 godziny. Ścieżka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży młodszych klas szkół podstawowych. Na trasie ścieżki urządzonych jest 10 stacji edukacyjnych związanych tematycznie ze zwiedzanym fragmentem lasu i wyposażonych w eksponaty pełniące jednocześnie rolę użytkową;

II etap – ścieżka rowerowo - piesza o długości trasy 7 km i czasie zwiedzania 4 – 6 godzin. Początek zwiedzania znajduje się na parkingu leśnym w oddz.197 Leśnictwa Rogalice. Parking wyposażony jest w tablicę z mapą nadleśnictwa z oznakowanymi rezerwatami przyrody, miejscami postoju pojazdów, itp., 2 wiaty oraz ławki i stoły. Na parkingu wydzielone jest miejsce na ognisko i grill, umieszczona jest tablica o obowiązujących w lesie zakazach. W wyposażeniu znajduje się kontener na śmieci oraz kosze drewniane 4 szt. Ścieżkę rozpoczyna tablica z mapą przebiegu ścieżki opisująca jej walory. Ścieżka urządzona jest tak, aby osoby zwiedzające, które nie mogą zwiedzić całej trasy ścieżki z powodu ograniczeń czasowych lub sprawnościowych mogły zapoznać się z jej zasadniczą częścią przedstawiającą ogólną problematykę gospodarki leśnej i jej działów, ochrony lasu i przyrody oraz ich wielofunkcyjnej roli. Z tego względu początkowy odcinek trasy posiada zagęszczoną ilość stacji edukacyjnych z większą ilością tablic. Odcinek ten o długości 1600 m. (z trasą powrotną) zwiedza się ok. 1,5 – 2 godzin. Tablice rozmieszczone przy dalszej trasie związane są tematycznie z gospodarczymi i przyrodniczymi obiektami w miejscu ekspozycji.

Cała trasa ścieżki oznakowana jest tabliczkami kierunkowymi.Ścieżka jest obiektem rozwojowym, tzn. na istniejącej trasie ścieżki można uzupełniać tablice tematyczne w miarę wystąpienia aktualnych zjawisk przyrodniczych lub gospodarczych, można poszerzać w miarę możliwości finansowych, poruszoną tematykę lub wnosić aktualności z życia lasu.

 

 

SPRZEDAŻ DREWNA

Sprzedaż detaliczna (dla klientów nie posiadających umów) odbywa się bezpośrednio w leśnictwach Nadleśnictwa Brzeg. Informacje na temat aktualnych stanów drewna mozna uzyskać w leśnictwach (nr tel. w zakładce Kontakt) oraz w biurze Nadleśnictwa Brzeg.

 


Od 01.11.2013 usługi dla portalu świadczy spółka 4Kprojekt
Europejski Rejestr firm i przedsiębiorstw
Spis podmiotów gospodarczych na terenie Unii Europejskiej.