PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE
NADLEŚNICTWO BRZEG
UL. KILIŃSKIEGO 1, 49-300 BRZEG
TEL.(077) 404 80 30, FAX (077) 404 80 44
Telefony do Leśnictwa:
Leśnictwo Dobrzyń tel. 77 411 82 83
Leśnictwo Rogalice tel. 77 415 28 21
Leśnictwo Szkółkarskie Barucice tel. 77 415 96 01
Leśnictwo Barucice tel. 77 415 96 33
Leśnictwo Nowy Świat tel. 77 411 95 44
Leśnictwo Lubsza tel. 77 411 86 18
Leśnictwo Kuźnica Katowicka tel. 77 469 40 89
Leśnictwo Roszkowice tel. 77 412 22 36
Leśnictwo Kurznie tel. 77 469 71 15
Leśnictwo Stobrawa tel. 77 469 23 23
Leśnictwo Prędocin tel. 77 412 53 15
Tereny nadleśnictwa Brzeg położone są w województwie opolskim oraz w niewielkim fragmencie w woj. dolnośląskim, a swym zasięgiem obejmują miasto Brzeg, Lewin Brzeski oraz gminy Lubsza, Olszanka, Pokój, Świerczów i Popielów. Łączna powierzchnia nadleśnictwa to 15 730, 65 ha, w tym grunty leśne stanowią 14 973 ha.
Lasy Nadleśnictwa położone są w V Śląskiej Krainie Przyrodniczo – Leśnej. Tereny te położone są na wysokości 133 - 224 m n.p.m., hydrograficznie usytuowane są w prawobrzeżnym dorzeczu Odry z fragmentami lasu przy rzece Nysa Kłodzka. Klimat cechują łagodne i krótkie zimy ze średnią temp. roczną 8,5 oC i opadami 550 mm, a długość okresu wegetacyjnego wynosi ponad 220 dni. Drzewostany charakteryzują się dobrymi siedliskami z przewagą lasu mieszanego świeżego (LMśw), lasu mieszanego wilgotnego (LMw), lasu świeżego (Lśw) i lasu łęgowego (LŁ). Łącznie wyodrębniono 10 typów siedliskowych lasu. W ostatnich kilkudziesięciu latach zarysowuje się przejście siedlisk borowych w stronę żyźniejszych siedlisk lasowych.
Tereny leśne Nadleśnictwa Brzeg nie stanowią zwartego kompleksu. Całość tworzy kilkadziesiąt kompleksów i pojedynczych oddziałów. Największy kompleks – wspólny dla obu obrębów – Lubsza i Karłowice obejmuje ok. 75% powierzchni całego nadleśnictwa. Z pozostałych kompleksów leśnych na uwagę zasługują: kompleks o pow. 350 ha położony w pobliżu wsi Przylesie, dwa kompleksy o pow. 350 ha, każdy położony wzdłuż rzeki Odry, w pobliżu miejscowości Prędocin – Stobrawa – Rybno, w skład których wchodzą piękne drzewostany dębowe.
Znaczna część powierzchni nadleśnictwa – ok. 11500 ha – to lasy o charakterze ochronnym; w strefie oddziaływania przemysłu, lasy wokół miast, lasy wodochronne i masowego wypoczynku, rezerwaty 55 ha. Z ogólnej pow. zajmowanej przez poszczególne gat. drzew oraz ich udziału w budowie drzewostanów wynika, że najważniejszym gatunkiem gospodarczym jest sosna, pozostałe to: dąb, olsza, świerk, buk, jesion, brzoza. Inne gatunki nie mają większego znaczenia gospodarczego, podnoszą natomiast stan zdrowotny lasu, zwiększają walory estetyczne leśnego krajobrazu oraz wzbogacają biocenozę lasu.
Nadleśnictwo Brzeg posiada własną bazę nasienną, na którą składają się drzewostany nasienne gospodarcze i wyłączone takich gatunków jak So, Db, Bk, Ol oraz plantacja sosny.
Szczególnym rodzajem działalności gospodarczej nadleśnictwa były i są nadal prowadzone od roku 1957 doświadczenia nad uprawą plantacyjną topól i wierzb przez IBL w Leśnictwie Prędocin.
Na terenie Nadleśnictwa Brzeg znajduje się 5 rezerwatów przyrody objętych częściową formą ochrony:
- Rezerwat Lubsza,
- Rezerwat Leśna Woda,
- Rezerwat Śmiechowice,
- Rezerwat Przylesie,
- Rezerwat Rogalice,
Nadleśnictwo posiada bogate tereny łowieckie, w których bytują łosie jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki oraz inne łowne gatunki zwierzyny drobnej. Teren nadleśnictwa podzielony jest na 9 obwodów łowieckich, z czego w dwóch obwodach wydzielonych gospodarkę łowiecką prowadzi nadleśnictwo, a pozostałe obwody dzierżawione są przez koła łowieckie. Na terenie łowisk wybudowano ponad 60 paśników, ponad 400 ambon myśliwskich, znaczną ilość lizawek.
Z przyrodniczego i gospodarczego punktu widzenia Nadleśnictwo Brzeg posiada olbrzymie walory dydaktyczno – poznawcze mogące stanowić materiał badawczy dla profesjonalistów i przedmiot obserwacji dla miłośników przyrody.
Ochrona lasu jest obowiązkiem nas wszystkich
Ochrona lasu jest bardzo ważną częścią gospodarki leśnej. W dzisiejszych czasach lasy podlegają ogromnej presji szeroko pojętych zmian (zanieczyszczenie powietrza, wody, zmiany klimatu, negatywna działaloność człowieka) . Aby przyszłe pokolenia mogły korzystać z bogactw lasów ich ochrona powinna być prowadzona przez leśników przy współpracy lokalnego społeczeństwo. Nawet małe czynności np. nie wjeżdzanie samochodem do lasu przyczyniają sie do tego, że nasze lasy są zdrowsze, bezpieczniejsze dla bytujących tam organizmów.
W celu sprostania ciągłemu wzrostowi ruchu turystycznego pieszego, rowerowego i samochodowego na terenie nadleśnictwa zostało wyznaczonych szereg szlaków turystycznych, trasy rowerowe oraz przy głównych drogach publicznych miejsca postoju i wypoczynku dla turystów zmotoryzowanych. Przez tereny Nadleśnictwa biegną trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i niebieski.
Żółty szlak turystyczny /13,7 km/ rozpoczyna się w Brzegu i biegnie przez Kościerzyce, Piastowice, Lubszę, rezerwat przyrody "Lubsza" do Rogalic w którym znajduje zabytkowy park wiejski.
Zielony szlak turystyczny 40,0 km/ biegnący poprzez tereny dwóch obrębów leśnych tworzy pętlę zaczynającą się w Brzegu i biegnie przez Błota, Barucice, Rogalice, Tarnowiec, Nowy Świat, Kurznie, Karłowice, Stare Kolnie, Stobrawę i Kościerzyce do Brzegu.
Niebieski szlak turystyczny /42,7 km/ zabytków polichromii tworzący pętlę na południe od Brzegu zaczyna się w Brzegu i biegnie przez Pawłów, Kruszynę, Strzelniki, Olszankę, Krzyżowice, Obórki, Przylesie, rezerwat przyrody "Przylesie", Bierzów, Łukowice Brzeskie, Małujowice, Zielęcice, Brzezina do Brzegu.
Dla turystów uprawiających jazdę rowerową została wyznaczona w porozumieniu z nadleśnictwem trasa rowerowa tworząca pętlę biegnącą poprzez tereny dwóch obrębów leśnych. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe są w terenie trwale oznaczone.
Dodatkowo została wyznaczona trasa edukacyjna z tablicami informacyjnymi, tworząca pętlę od miejscowości Rogalice, poprzez kompleks leśny w okolicach rezerwatu przyrody "Lubsza" i powrót do Rogalic o długości 7 km oraz druga trasa biegnąca wokół rezerwatu "Lubsza" o dł. 2,3 km.
Opis ścieżek trasy edukacyjnyej:
I etap przeznaczony do zwiedzania pieszo prowadzi wzdłuż żółtego szlaku turystycznego od wejścia do Rezerwatu przyrody Lubsza linią oddziałową dzielącą ten rezerwat, okrążając liniami oddziałowymi oddziały 254 i 253 do parkingu w oddz. 253 d, przy szosie Lubsza – Mąkoszyce. Trasa ma długość 2300 m a czas zwiedzania wynosi 2 godziny. Ścieżka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży młodszych klas szkół podstawowych. Na trasie ścieżki urządzonych jest 10 stacji edukacyjnych związanych tematycznie ze zwiedzanym fragmentem lasu i wyposażonych w eksponaty pełniące jednocześnie rolę użytkową;
II etap – ścieżka rowerowo - piesza o długości trasy 7 km i czasie zwiedzania 4 – 6 godzin. Początek zwiedzania znajduje się na parkingu leśnym w oddz.197 Leśnictwa Rogalice. Parking wyposażony jest w tablicę z mapą nadleśnictwa z oznakowanymi rezerwatami przyrody, miejscami postoju pojazdów, itp., 2 wiaty oraz ławki i stoły. Na parkingu wydzielone jest miejsce na ognisko i grill, umieszczona jest tablica o obowiązujących w lesie zakazach. W wyposażeniu znajduje się kontener na śmieci oraz kosze drewniane 4 szt. Ścieżkę rozpoczyna tablica z mapą przebiegu ścieżki opisująca jej walory. Ścieżka urządzona jest tak, aby osoby zwiedzające, które nie mogą zwiedzić całej trasy ścieżki z powodu ograniczeń czasowych lub sprawnościowych mogły zapoznać się z jej zasadniczą częścią przedstawiającą ogólną problematykę gospodarki leśnej i jej działów, ochrony lasu i przyrody oraz ich wielofunkcyjnej roli. Z tego względu początkowy odcinek trasy posiada zagęszczoną ilość stacji edukacyjnych z większą ilością tablic. Odcinek ten o długości 1600 m. (z trasą powrotną) zwiedza się ok. 1,5 – 2 godzin. Tablice rozmieszczone przy dalszej trasie związane są tematycznie z gospodarczymi i przyrodniczymi obiektami w miejscu ekspozycji.
Cała trasa ścieżki oznakowana jest tabliczkami kierunkowymi.Ścieżka jest obiektem rozwojowym, tzn. na istniejącej trasie ścieżki można uzupełniać tablice tematyczne w miarę wystąpienia aktualnych zjawisk przyrodniczych lub gospodarczych, można poszerzać w miarę możliwości finansowych, poruszoną tematykę lub wnosić aktualności z życia lasu.
SPRZEDAŻ DREWNA
Sprzedaż detaliczna (dla klientów nie posiadających umów) odbywa się bezpośrednio w leśnictwach Nadleśnictwa Brzeg. Informacje na temat aktualnych stanów drewna mozna uzyskać w leśnictwach (nr tel. w zakładce Kontakt) oraz w biurze Nadleśnictwa Brzeg.